Święta majowe

Święta majowe

Przez cały tydzień uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji związanej ze świętami majowymi:

1 majto Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

2 majobchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maj230 rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim.

Podsumowanie akcji nastąpi w przyszłym tygodniu.

Chętni uzniowie mogą wziąć również udziału w “Jastrzębskim konkursie intrernetowym o Konstytucji 3 maja”.

Konkurs odbędzie się 4 maja o godz. 10.00. Na blogu (link poniżej) znajdą się linki do konkursu.

https://historiazdrwitczakiem.blogspot.com/

Quiz jest podzielony na kategorie. Chętni uczniowie biorą udział w konkretnych kategoriach.

Klasa IV bierze udział w kategorii * quiz indywidualny dla uczniów klas IV-V

Klasy VI-VIII biora udział w kategorii * quiz indywidualny dla uczniów klas VI-VIII

Zwycięzcą quizu zostanie ten uczeń, który odpowie poprawnie na jak największą ilość pytań, w jak najkrótszym czasie, w swojej kategorii klasowej. Każdy z uczniów może wziąć udział w quizie tylko raz, odpowiedzi należy udzielić najpóźniej do godziny 10:30, gdyż późniejsze odpowiedzi, nie będą brane pod uwagę.

Logując się do quizu należy podać kod według poniższego schematu, bez żadnych danych osobowych, wg zasady NR ucznia z dziennika, Kl klasa np. 7A i szkoła SP14, czyli kodujecie się np.

NR12.KL.IV. SP14

lub

NR18.Kl7B.SP14 itp.

Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy pamiątkowe oraz nagrody.

Izabela Bednarczuk