Historia

 Historia oraz hymn naszej szkoły
– Szkoły Podstawowej nr 14
im. Ziemi Śląskiej
w Jastrzębiu-Zdroju

Szkoła Podstawowa nr 14 w Boryni – dzielnicy Jastrzębia-Zdroju od 30 lat znajduje się w budynku przy ulicy Edukacyjnej 13. Do roku 1983 placówka mieściła się w zabytkowym pałacu. Była jedną z najstarszych placówek w okolicy, powstała bowiem w latach międzywojennych.

Kierownikami szkoły byli wtedy pan Józef Wyroba oraz Konrad Getler. Wówczas nazywała się Publiczną Szkołą  w Boryni i raz należała do powiatu pszczyńskiego, raz do rybnickiego. Od 1975 roku jest szkołą jastrzębską.

Staraniem rodziców i ludzi dobrej woli dzisiaj uczniowie uczęszczają do szkoły, z której są bardzo dumni. Zanim „czternastka” przeniosła się do nowego obiektu, trzeba było pokonać wiele przeszkód. „ Szkoła mieściła się początkowo w zamku- wspominał dyrektor Kazimierz Cieślik- zamek zaś był własnością prywatną. Część dzieci uczyła się w budynku obecnego przedszkola. Warunki były fatalne. Kiedy znalazły się fundusze, trzeba było wykupić grunt rolny aż od pięciu prywatnych właścicieli. I to po bardzo niskiej cenie. Jak to się odbyło? No cóż. Powiedziałem im: jeśli któryś z was się nie zgodzi, stracimy szkołę. I wie pani, żaden się nie wyłamał”.

Sama budowa trwała zaledwie dwa lata. Powstał piękny budynek o nietypowej  architekturze ( w Polsce są ponoć tylko dwie szkoły tego typu).  Przyjezdni mówią: „Wygląda jak zajazd”.  Szkoła częściowo parterowa, o dużej powierzchni, usytuowana w odpowiedniej odległości od głównej drogi, ze ślepą uliczką dojazdową, jest, jak mówił dyrektor, ekologiczna i bezpieczna. W architekturze szkoły widać nawiązania do rzymskiego stylu budowania, dzięki czemu możemy się pochwalić atrakcyjnym „atrium”- czyli ogrodem znajdującym się wewnątrz zabudowania szkoły.

Dyrektorem szkoły przez prawie piętnaście lat, do 2013 była pani Danuta Lubszczyk, która pracę w szkole rozpoczęła jeszcze w zamku. Staraniem pani dyrektor, nauczycieli, uczniów i lokalnej społeczności w dniu 6 czerwca 2006 roku odbyła się wielka uroczystość z udziałem władz miasta i przedstawicieli kuratorium- nadanie szkole  imienia Ziemi Śląskiej.

Od września 2014 roku dyrektorem szkoły została pani Bożena Bezuch, która uczy w tej szkole od wielu lat najmłodszych uczniów i zna środowisko oraz jego problemy.

Placówka do dziś spełnia rolę nie tylko edukacyjną, ale także kulturalną. Tutaj spotykają się mieszkańcy na organizowanych dla lokalnej społeczności imprezach kulturalnych- uroczystościach z okazji Dnia Babci i Dziadka czy Dnia Matki, imprez sportowych organizowanych w sali gimnastycznej lub boisku dostępnym dla naszej młodzieży. Dzięki staraniom rodziców została stworzona nowoczesna pracownia komputerowa. Rada Rodziców dba także o doposażenie biblioteki szkolnej. Wolne chwile można spędzić w świetlicy, w której również odbywają się przedstawienia nie tylko dla dzieci, ale ich rodziców i dziadków.

HYMN NASZEJ SZKOŁY

muzyka: M. Cypryś, Wójcik
słowa: B. Stachowicz

bty

1. Wśród pól i lasów na śląskiej ziemi

Stoi tu szkoły jasny gmach

My do niej chętnie co dnia idziemy

Aby odważnie zdobywać świat.

Refren. Nasza czternastka niech trwa co dnia

Tu bije serce każdego z nas

Chcemy tak mądrze przemierzać świat

By tu w Boryni zostawić ślad.

2. Dla nas tu przyszłość się rozpoczyna

Nie chcemy biernie z boku stać

Zawsze spełniajmy swoje marzenia

By szkole wiele dobrego dać.